Gdzie nie należy sadzić drzew?

Planując posadzenie drzew i krzewów w ogrodzie należy dopilnować, czy będą miały w przyszłości wystarczająco dużo miejsca na rozrost. Niewłaściwie ulokowane mogą stać się zagrożeniem dla domu lub przebiegających na posesji instalacji. Gdzie zatem nie powinniśmy sadzić drzew?

Nie powinno się sadzić drzew bezpośrednio przy ogrodzeniu. Kiedy drzewo czy krzew urośnie, jego gałęzie mogą powyginać pręty, a korzenie – uszkodzić fundamenty.

Nie należy również sadzić drzew tuż obok granicy działki. Nie ma co prawda odpowiednich przepisów, które regulowałyby taką odległość, ale gałęzie mogą przedostawać na teren posesji sąsiadów. Mogą oni wówczas poprosić o ich podcięcie lub zrobić to na własną rękę. Będzie to zgodne z przepisami Kodeksu Cywilnego.

Drzew ani krzewów nie powinno się również sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Odległość od elewacji domu powinna być nieco większa niż promień korony drzewa, jaki osiągnie ono za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Takie dane można sprawdzić w literaturze fachowej. Drzewo umiejscowione zbyt blisko domu może w przyszłości uszkodzić elewację lub dach, a korzenie osłabić fundamenty. Na dodatek spadające liście będą zapychać rynny.

Uważać również należy na okolice instalacji biegnących przez teren działki. Przed sadzeniem należy dokładnie sprawdzić w projekcie, którędy biegną rury i przewody (instalacja wodna i kanalizacyjna, gazowa, elektryczna, telekomunikacyjna, ogrodowy system nawadniający itp.). Drzewa powinno się sadzić w odległości nie mniejszej niż 2 m. od nich. Warto również pamiętać, iż system korzeniowy niektórych dużych drzew może być bardzo rozwinięty. Bywa, że korzenie sięgają dalej niż 4 m. od pnia. Dodatkowo należy uważać na drzewa szybko rosnące, gdyż w ciągu kilku lat mogą urosnąć nawet do 20 m (np. brzoza, modrzew, topola, orzech włoski).

Drzewa są ozdobą każdego ogrodu. Wiosną pięknie kwitną, dają cień w upalne, letnie dni, a jesienią, dzięki drzewom owocowym, możemy wypełnić spiżarkę własnymi przetworami. Jednak niewłaściwe umiejscowienie drzew może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Dlatego tak ważne jest, by posadzić je w odpowiednich miejscach.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s