Strój ogrodnika – na co powinniśmy zwrócić uwagę?

ImageTemat powinien zainteresować wszystkich pasjonatów ogrodnictwa. Jak powszechnie wiadomo, do każdej pracy wymagane jest nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale także techniczne. Praca w ogrodzie nie będzie nam sprawiała tyle radości, o ile nie zaopatrzymy się w odpowiedni ubiór. W ogrodzie jesteśmy narażeni nie tylko na zróżnicowaną temperaturę czy uszkodzenia skóry, ale także na owady.

Odpowiednie okrycie głowy, zabezpieczenie słuchu

W zależności od tego, jak trudne zajęcia wykonujemy w ogrodzie, warto pamiętać o ochronie naszej głowy. Może nie zdajemy sobie sprawy, ale zbyt wysoka lub niska temperatura, a także głośny hałas płynący z urządzeń (np. kosiarki czy piły), może bardzo źle wpływać na jedną z ważniejszych części naszego ciała. Pamiętajmy o nakryciu głowy, np. kapeluszu, chustce czy czapce, a także o zatyczkach do uszu i okularach przeciwsłonecznych. Dzięki temu zapobiegniemy udarom bądź odmrożeniom.

Właściwy ubiór

Dzięki odzieży, która jest produkowana specjalnie na potrzeby ogrodników, możemy poczuć się w pełni komfortowo. Warto zaopatrzyć się np. w bawełnianą koszulkę (przepuszcza powietrze), wytrzymałe, nieprzemakalne i wygodne spodnie, a gdy trzeba – nawet i w kalesony i kurtkę. Najważniejsze w tym wszystkim to czuć się dobrze, zarówno w czasie upału, jak i okresie przymrozków. Weźmy pod uwagę także to, iż odzież ogrodnicza zapewnia nam ochronę m.in. przed badylami, kamieniami, a także przed ugryzieniami niebezpiecznych owadów.

Wygodne buty

Przechadzając się po ogrodzie i wykonując w nim przeróżne prace, warto założyć odpowiednie buty. Cechują się one przede wszystkim tym, iż nie powodują odparzeń, otarć, a także nie przemakają. Powinny one, tak jak odzież, zabezpieczać skórę przed uszkodzeniami oraz chronić ją przed niebezpieczną temperaturą. Dzięki właściwej parze butów, zajęcia w ogrodzie nie będą dla nas udręką.

Ochrona rąk

Chyba każdy ogrodnik przyzna, że najwięcej pracy wykonuje się rękoma. A to plewienie, a to koszenie, a także szereg innych czynności związanych z porządkami w ogrodzie. Skóra na naszych dłoniach jest niezwykle delikatna, dlatego zasługuje ona na szczególną uwagę. Powinniśmy zatem zakupić takie rękawice, którym nie straszna jest woda ani mróz. Najlepiej zdecydować się na te z materiału (bawełniane), gdyż te lateksowe najczęściej szybko i łatwo pękają. Wybierzmy również odpowiedni dla swoich dłoni rozmiar tak, by rękawiczki leżały idealnie, nie krępując przy tym naszych ruchów.   

Jak widać, praca w ogrodzie to nie tylko przyjemność i wysiłek, ale także szereg zagrożeń, które na nasz czyhają. Aby nie spotkała nas żadna nieprzyjemność, warto przejrzeć swoją ogrodniczą garderobę i sprawdzić, czy faktycznie daje nam ona bezpieczeństwo, zapewniając przy tym wygodę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s